RHODODENDRON - RÓŻANECZNIK -informacje ogólne

Różaneczniki to bardzo różnorodna i liczna grupa krzewów ozdobnych, obecnie istnieje około 1tyś. gatunków i powyżej 20tyś. odmian. Rozróżniamy trzy grupy różaneczników: azalie zrzucające liście na zimę, azalie zawsze zielone oraz różaneczniki zawsze zielone.
azalie i różaneczniki - wystawa ChorzówRóżaneczniki należą do roślin z rodziny wrzosowatych - Ericaceae w naturalnych warunkach występują na Półkuli Północnej w Azji oraz Ameryce Północnej, rosną na terenach górskich Appalachy, Kaukaz, Alpy. Rośliny z rodziny wrzosowatych nie występują na stepach i pustyniach. Budowa morfologiczna: krzewinki, krzewy i drzewa, o zdrewniałych łodygach, liście u większosci są zawsze zielone, skrętoległe, nie posiadają przylistków, są niepodzielne i najczęściej całobrzegie. Liście róznej wielkości- małe łuskowate, igiełkowate do wielkich (około 1m długości!). Kwiaty są obupłciowe, promieniste, pręcików 10. Duża ilość wydzielanego nektaru wabi do nich owady przez które są zapylane. Owoce: torebki, jagody, pestkowce. Niewielkie nasiona.
Azalie od dawna są obecne w historii i kulturze Japonii, już w 1681 roku opisano 15 gatunków i ponad 317 różnych odmian. Uprawiane były w Chinach i innych krajach Azji gdzie dotarły wraz z pielgrzymkami buddyjskich mnichów. Do Europy przywiezione zostały przez Duńczyków w 1680 roku. W połowie XIX wieku były już popularnymi roślinami szklarniowymi oraz doniczkowymi. W miejscach hodowli zaczęły powstawać krzyżówki belgijskie, angielskie, francuskie i niemieckie.

Azalie zrzucające liście na zimę

Azalia pontyjska są najbardziej odporne na przemarzanie, mogą rosnąć w pełnym słońcu nawet na gorszym stanowisku glebowym i klimatycznym, niektóre przyjemnie pachną. Uważane są za jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Azalia pontyjska Rhododendron luteum występuje na naturalnym stanowisku w Woli Żarczyckiej koło Leżajska. Jest to jedyne miejsce naturalnego występowania azalii w granicach Polski. Krzewy rosną tam na wydmie w kształcie półksiężyca, przypuszcza się, że może był to kurhan tatarski gdyż wyraźnie wznosi się nad otaczającym terenem. Rododendron żółty bujnie porasta tamto miejsce mimo to, że cechuje się ono wyjątkowo suchą i jałową glebą. Jej liście są eliptyczne a jesienią przebarwiając się dają efektowne barwy. Piękne żółte, lejkowate kwiaty zebrane po 7-12, rozwijaja sie początkiem maja, cechują się także nie powtarzalnym zapachem. Dłuższe przebywanie w otoczeniu tego niezwykle silnego zapachu podobno może spowodować ból głowy. Na Białorusi z azalii pontyjskiej pozyskuje się surowiec zielarski, liście używano zamiast tytoniu pączki kwiatowe stosowane były w medycynie ludowej a napar z liści miał ponoć odganiać czary. W 401r. p.n.e. podczas odwrotu armii greckiej spod Babilonu żołnierze posilili się miodem z pasiek znajdujących sie w pobliżu zarosli azalii żółtej. Ich dowódca tak opisuje ich zachowanie: ,,stracili zmysły, byli pijani, a ci, którzy dużo go jedli zachowywali się jak szaleni, a niektórzy jak umierający." Objawy ustąpiły po trzech dniach ponieważ miód z azalii pontyjskiej ma tylko działanie odurzające.

Grupy azalii zrzucających liście:

 • krzyżówki Ghent - tak zwane azalie gandawskie, Rh. luteum x azalie z Ameryki PN, wysokość 2-3m, mrozoodporne
 • krzyżówki Mollis - azalia japońska x azalia chińska, (Belgia, Holandia) wysokość 1,5m, mrozoodporne
 • krzyżówki Rustica - pełnokwiatowe azalie gandawskie x azalia japońska (Belgia) charakteryzują się podwójną koroną kwiatu, mrozoodporne,o delikatnym słodkim zapachu, dorastają do 1,5m,
 • krzyżówki Knap Hill - azalia chińska, nagietkowa, zachodnia x azalia chińska
 • R. viscosum
 • Hans Hachmann - krzyżówki Hachmana
 • Azalie zawsze zielone

  Azalia miniaturowa Muttertag zwane azaliami japońskimi wymagają stanowiska półzacienionego, osłoniętego od mroźnych wiatrów. Zaleca się osłonięcia ich od zimowego słońca. Ze względu na swój niski wzrost nadają się szczególnie do sadzenia w grupach w ogrodzie wrzosowym. Większość gatunków azalii wiecznie zielonej pochodzi z Japonii i najstarsze krzyżówki rozwinęły się w tym kraju.

  Grupy azalii zimozielonej

 • Grupa KYUSHU
  Kf.- Rh. kaempferi (‘Yama Tsutsuji’)
  Kius.- Rh. kiusianum (‘Miyama Kirishama’)
  O.- Rh. ’Obtusum’ (‘Kirishima tsutsuji’)
  Kur.- krzyżówki Kurume
 • Grupa TAJWAŃSKA (FORMOSA)
  nak.- Rh. nakaharai
 • Azalie KOREAŃSKIE
  Yed.- Rh.yedoense (‘Botan Tsutsuji’)
  P.-Rh. poukhanense (Chosen Yama Tsutsuji)
 • Grupy Krzyżówek
  Ar.- krzyżówki Arnold
  V.- krzyżówki Vuyk
  G.- krzyżówki Gable
  J.- Jelinkove (czeskie)
  Hach.- Hans Hachmann

 • Różaneczniki zawsze zielone

  Oprócz okazałych różnokolorowych kwiatostanów różaneczników zawsze zielonych ich szczególnym atutem są skórzaste liście. Posadzone w odpowiednim miejscu długo utrzymują kwiaty, oprócz kwaśnego podłoża wymagają także półcienistego stanowiska. Są wśród nich niskie krzewinki jak i drzewa osiągające wysokość 20m. Problemem w uprawie rózaneczników było ich wymaganie bardzo kwaśnego podłoża, prace naukowe prowadzone w instytucie Hodowli Roślin Ozdobnych w Ahrensburgu w Niemczech doprowadziły do wyselekcjonowania spośród siewek i mieszańców roślin odpornych na wysoką zawartość wapnia - Ca w podłożu. W 1997 roku szkółki nazywające siebie INKHARO® ("Interessengemeinschaft Kalktoleranter Rhododendron-Unterlagen" - "Zrzeszenie producentów podkładek różaneczników odpornych na wapń") rozpoczeło produkcję roślin na podkładkach odpornych na wapń. Rośliny takie tolerują podłoże o pH 5,5 do 7,8 ponadto szybciej wchodzą w okres kwitnienia.
  Rhododendron tamarindos
  Artykuł napisałem w oparciu o literaturę fachową autorstwa prof. Mieczysława Czekalskiego do której odsyłam wszystkich bardziej zainteresowanych tematem czytelników.
  aktualności::: kontakt::: o szkółce::: czarcie miotły - lista::: czarcie miotły - przyczyny::: czarcie miotły - klub zbieraczy::: kolekcja - azalie::: kolekcja - azalie minaturowe::: kolekcja - liściaste::: kolekcja - iglaste::: kolekcja - magnolie::: kolekcja - powojniki::: kolekcja - różaneczniki::: kolekcja - wrzosy::: kolekcja - wrzośce::: oferta::: linki

  UWAGA!!! Wszystkie zdjęcia na www.tomszak.pl są własnością administratora strony
  wykorzystywanie ich w celu komercyjnym jest zabronione!
  © TOMSZAK 2006

  ..::Web design S.T.::..

  www.tomszak.pl